E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Gerona

Gerona - mesto kabaly, Hier o Tróny a levieho zadku

     Priznajme si to narovinu: mnohí z nás o Gerone nikdy nepočuli- a ak aj áno , vo väčšine prípadov sú to fanúšikovia Hier o tróny, v tom druhom letní dovolenkári smerujúci na Costa del Sol. Sám autor tohto článku musí (kajúcne) priznať, že aj pre neho sa Gerona (alebo katalánsky Girona) pri jeho prvej ceste do Španielska zredukovala na letisko a lacnejšiu variantu letu do Barcelony.

Samotné mesto leží medzi Pyrenejami a Stredozemným morom, takže dokáže bežnému turistovu ponúknuť sladké ničnerobenie a aktivity na pláži, pamiatky ( tie predovšetkým) ako aj neďaleké Pyreneje , či výlet do Francúzska. Snáď jedinou nevýhodou polohy mesta je vysoká miera vlhkosti , a to vďaka štyrom riekam :Ter , Guell, Galligants a Oñar , ktoré mestom pretekajú. Kto však odolá vábeniu mora, hôr alebo nevábne páchnucim uličkám Gaudího Barcelony a vydá sa túlať úzkymi a tmavými zákutiami starého mesta Barri Vell, kde sa s veľkou pravdepodobnosťou aj stratí ( ako mnohí turisti bezradne otáčajúci plán mesta) určite nebude ľutovať. Staré mesto sa nachádza na brehoch rieky Oñar, ktorá oddeľuje Barri Vell od „nového mesta“ .

girona4Pôvod mesta ako aj samotný názov Gerona nie je jasný, a ako vo väčšine takýchto prípadov sa hlásia o slovo legendy, ktoré majú široký záber od Geriona, súčasníka egyptského Osirisa, cez hebrejské Geren/ Goren, fénické Gerhun až po grécku-rímsku Gerundu obývanú iberskými kmeňmi. Jedno však mali všetci obyvatelia Gerony spoločné: podľahli geniu loci neobyčajného miesta s osobitou atmosférou. O Gerone sa hovorí, že na rozdiel od iných miest, kde si vyberáme, že v nich zapustíme korene a budeme žiť, práve Gerona si vyberá, koho prijme pod svoje krídla a nechá podľahnúť svojmu čaru. Staré mesto tvorí akoby osobitý ostrov ohraničený na prvý pohľad nekonečnými (to hlavne ak sa rozhodnete vyšľapať všetky schody a urobiť si prechádzku okolo Barri Vell) hradbami pripomínajúcimi čínsky múr a pestrofarebnými zadnými fasádami patricijských domov na pravom brehu rieky Oňar. girona1
Pomyselné centrum Barri Vell predstavuje gotická jednoloďová katedrála Panny Márie s románskou kampanilou- vežou Karola Veľkého. Ak po zdolaní vyše 90 kamenných schodov k majestátnemu barokovému portálu budete mať pocit, že toto miesto odniekiaľ poznáte, môžem vás s istotou ubezpečiť, že vás inštinkt vám našepkáva správne – avšak len v prípade ak ste presedeli hodiny pri Hrách o tróny , alebo sledovali film Parfum-príbeh vraha, ktorému Gerona poskytla svoje exteriéry. So stavbou katedrály sa začalo v roku 1038 a stavba trvala viac ako štyri storočia. Pokiaľ sa budete kochať interiérom katedrály, vedzte , že stojíte pod najširšou gotickou klenbou ( 22 m), akou sa môže pochváliť kresťanský svet. Katedrála zaujme aj mramorovým trónom Karola Veľkého ( hoci ten v Gerone nikdy nebol a už vôbec nezasadol na zmienený trón), či obrovskou tapisériou Stvorenie sveta. Keď už sme pri legendách , Gerona je ich plná, a teda ani katedrále nemohla vyjsť zkrátka: asi najznámejšou je legenda o kamennej bosorke, ktorú môžeme vidieť vo forme jediného antropomorfného chrliča katedrály. Legenda hovorí o bosorke , ktorá sa v nočných hodinách venovala lietaniu ( čo by nebolo až tak zavrhnutiahodné) a vrhaniu skál na katedrálu, chrliac pri tom bohatý repertoár nadávok adresovaných Najvyššiemu, ktorému však došla jeho božská trpezlivosť a bosorku premenil na kamenný chrlič, aby z jej úst plynula jedine voda namiesto obscénností. Katedrála je magickým miestom, o čom svedčí aj fakt, že na jej mieste mali svoje kultové a rituálne miesta pohania, Rimania a neskôr aj Arabi, ktorých prítomnosť v meste dodnes pripomínaju Arabské kúpele z 12. storočia ( Banys de arabes) neďaleko katedrály.

Autor: Radovan Mácal

Foto: Autor článku

Kto je online?

Práve tu je 36 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900