E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Východné Slovensko ukrýva množstvo zaujímavých zrúcanín hradov, o ktorých mnoho turistov ani len netuší. V tomto článku vám predstavíme tri z nich, vzdialené od seba len niekoľko desiatok kilometrov. Všetky tri hrady sa nachádzajú v Prešovskom kraji v okolí miest Vranov nad Topľou a Humenné.

Hrad Čičvahrad cicva

Na hrad sa dostanete z parkoviska pod hradom nachádzajúcim sa na konci obce Sedliská. Celý tento výstup trvá peši asi 10 minút, rýchlejšou chôdzou to zvládnete aj za 5 minút. Pôjdete popri miestnom cintoríne, kde sa nachádzajú aj náhrobné kamene bývalých majiteľov hradu. Ak vystúpite na autobusovej zastávke môžete nasledovať zelenú turistickú značku.
Tento hrad má dlhú históriu. Prvá písomná zmienka o Čičve pochádza z roku 1270,kde kráľ Štefana V. daroval šľachticovi Reynoldovi za verné služby majetky v Abovskej, Sabolčskej a Zemplínskej župe, vrátane majetku Čičva spolu s dedinami Dlhé Pole a Višňov. Prvá písomná zmienka o hrade Čičva pochádza z roku 1316. Hlavnou úlohou hradu bola strážna funkcie v priesmyku nazývanom „Porta Polonica“, známa tiež ako Poľská brána, na križovatke diaľkových ciest do Poľska. Najznámejšou majiteľkou hradu bola Alžbeta Báthory, ktorá sa 8. mája 1575 vydala vo Vranove za Františka Nádasdyho.

Hrad Brekovhrad brekov

Hrad postavili na konci 13. storočia na mieste staršieho hradiska z obdobia Veľkej Moravy. Plnil ochrannú funkciu, jeho úlohou bolo strážiť severo-južnú cestu údolím. V tesnej blízkosti sa nachádza Sovia jaskyňa, takzvaná Artajama, sovy boli symbolom ny pečatiach miestnych richtárov. V čase protihabsburských povstaní ho viackrát poškodili Rákócziho a Thökölyho vojaci. Ako pevnosť zanikol koncom 17. storočia, pričom dodnes sa z neho zachovala len časť múrov a niektoré klenby. Na hrad sa dostanete pešo popri domoch asi za 10 minút. Nasledujte žltú turistickú značku, ktorá vedie zo železničnej stanice v obci Brekov k hradu. Viac informácii môžete získať v malom hradnom múzeu pod hradom Brekov, otvorené je od mája do októbra.

Hrad Jasenovhrad jasenov

V listinách sa prvýkrát spomína hrad v roku 1328, ako castrum Jezenew. Postavený bol Račkajovcami. Významnou bola bitka pri Rozhanovciach v roku 1312, kedy prešila hrad do rúk Drugetovcov. Ostal ich vlastníctvom až do 17. storočia. V tomto období sa hrad Jasenov stal centrom humenského panstva. Drugethovci hrad využívali ako sklad potravín, stavebného materiálu a iných zásob. Hrad patril v 18. storočí Čákyovcom, a v 19. storočí Andrášyovcom. Pikoškou je, že sa tu razili falošné mince za Drugetovcov, a majstra peňazokazeckej dielne, Mikuláša, v Prešove roku 1551 popravili. Z obce Jasenov sa na hrad dostanete pešo po žltej turistickej značke.

 

Autor: Z. Čintalová

Foto: Hungaricana

Kto je online?

Práve tu je 29 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín

 ISSN: 2585-9900