E-marketing

E-marketing

Marketing

Marketing

Reklama

Reklama

Travel Marketing

Travel Marketing

Art Marketing

Art Marketing

Hi-Tech

Hi-Tech

Hľadať

Čaplovičova knižnica v Dolnom Kubíne ukrýva množstvo zaujímavých kníh. Základy tejto rozsiahlej zbierky položil v roku 1839 významný zberateľ a filantrop, Vavrinec Čaplovič. Čaplovičova knižnica je dnes súčasťou Oravského múzea P. O. Hviezdoslava. Historické knihy celoeurópskeho až svetového významu si vyžadujú svoju špecifickú starostlivosť. Aj na nich sa podpísal zub času.

kronika uhorskaVďaka Fondu na podporu umenia získalo Oravské múzeum dotáciu na odborné ošetrenie a reštaurovanie jednej z historických kníh. Cieľom projektuje bolo reštaurovanie Kroniky Uhorska od slovenského autora Jána z Turca z roku 1536. Ide o unikátne dielo, ktoré patrí k významným exemplárom Bibliotéky Čaplovičiany. Historická knižná väzba zo 16. storoči, tlačená na ručný papier, s názvom JOHANNES de Thurocz. Der hungern Chronica / inhaltend wie sy anfengklich ins land kommen seind obsahuje aj dva tzv. prítlačky. Prvý je Giovio Pavlo: Vrsprung den Turkischen Reis... z roku 1538. Druhý prítlačok je Frenorum: Frenorum novua uaria exempla..., z roku 1541.
Kronika Uhorska od Jána z Turca sa považuje za vrchol dobovej kronikárskej tvorby. Opisuje uhorské dejiny od príchodu Maďarov do Podunajskej nížiny až po obdobie vlády Mateja Korvína. Ján z Turca bol prvým kronikárom v Uhorsku, ktorý nepochádzal z kňazského stavu. Jeho dielo sa stalo veľmi obľúbeným a dočkalo sa počas storočí až siedmych vydaní.
Historickú knižná väzba vo fonde Čaplovičovej knižnice, tlačená na ručný papier má celokoženou väzbou z pôvodne tmavo hnedej hladenej usne. Na usni sa nachádza bohatá slepotlačová výzdoba. Počas odborného ošetrenia došlo k celkovému zreštaurovaniu, čím sa Kronika Uhorska uchová i pre ďalšie generácie.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Autor: Admin

Foto: ČK

Kto je online?

Práve tu je 17 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Vydavateľ

Agentúra EL (Agency EL), s.r.o., Partizánska cesta 1513, 02601 Dolný Kubín