Kráľovskú akadémiu umení založil kráľ Juraj III. v roku 1768. Od svojho založenia vychovala množstvo umelcov a architektov, ktorí ovplyvnili kultúru a umenie nielen vo Veľkej Británii, ale aj vo svete. Svojim členom poskytuje jedinečný priestor reprezentujúci umenie a kultúru prostredníctvom výstav, vzdelávania, ale aj umeleckej debaty a výskumu.
Londýnska Kráľovská akadémia umení (RA) nie je dotovaná štátom, ani kráľovskou financie získava hlavne z vysokokvalitných výstav, či od sponzorov. Pandémia COVID-19 zasiahla aj jej činnosť. Tak ako aj iná organizácie musela zatvoriť svoje brány a rozhodla sa využiť službu Google Arts & Culture., vďaka ktorej môžu fanúšikovia z celého sveta prejsť virtuálne chodbami akadémie a preskúmať jej umeleckú zbierku reprezentujúcu britské umenie prostredníctvom diel svetelných umelcov, ako sú JMW Turner, John Constable a Angelica Kauffman, až po súčasných majstrov, ako je Lubaina Humid, Yinka Shonibare a Lynn Chadwick. Z viac ako 200 diel, ktoré sú teraz k dispozícii online, bolo 20 zachytených vo vysokom rozlíšení pomocou technológie Art Camera , ktorá používateľom poskytuje detailný pohľad na diela.
Ďalšou zaujímavosťou dostupnou online je viac ako tridsať príbehov, ktoré ilustrujú históriu londýnskej Kráľovskej akadémie, vrátane niekoľkých menej známych príbehov, ako napríklad spor medzi Johnom Constableom a JMW Turnerom. Online prehliadka majstrovských diel umožňuje záujemcom skúmať zbierku svojim vlastným tempom a doslova tlačiť nos na plátno bez toho, aby opustili pohodlie svojho domova. Online prehliadka umožňuje prechádzku mnohými sálami budovy, preskúmať inštaláciu sochárstva, či prezretie si nezvyčajných rekvizít.
Ako hovorí generálny riaditeľ Kráľovskej akadémie Axel Rüger: „Galérie a múzeá by mali byť predovšetkým v čase krízy miestom, ktoré poskytuje inšpiráciu, útek, zábavu a útechu. Kráľovská akadémia umení existuje od roku 1768. V čase, keď sú naše dvere bohužiaľ zatvorené, sme radi, že môžeme pokračovať v tejto kultúrnej výmene online prostredníctvom služby Google Arts & Culture.“
Autor: Daša Korytárová Lofajová
Zdroj: Royal Academy of Arts Press, Google Arts & Culture
Foto: Wikipedia