Množstvo kultúrnych podujatí a aktivít existuje len kvôli tomu, že sa nájde hŕstka nadšencov. Základom je nápad, myšlienka a umenie nadchnúť okolie pre spoločnú vec, či projekt. I keď sa kultúrne aktivity a podujatia často robia z nadšenia, vyžadujú si i určité finančné zabezpečenie. Našťastie existuje množstvo spôsobov finančnej podpory, ktorá pomáha takéto aktivity realizovať a udržiavať.
V tretí októbrový týždeň sa uskutočnilo v Dolnom Kubíne zaujímavé podujatie pod názvom Večer klasikov, ktoré zorganizovala Oravská muzeálna spoločnosť v spolupráci s Oravským múzeom P. O. Hviezdoslava. Cieľom tohto podujatia je pripomínať si významné literárne osobnosti Oravy. Na malom kúsku síce neúrodnej ale krásnej zeme, kde bol život vždy tvrdý a ťažký, vyrástlo až neuveriteľné množstvo významných osobností spoločenského života a najmä literátov ako Hviezdoslav, Matúška, Kukučín, Nadaši, Urban, Figuli a ďalší. Ich tvorba je rozmanitá. Každý jeden z nich priniesol do literatúry vlastný štýl, svoje témy a predsa majú všetci niečo spoločné. Rodnú Oravu. Kraj nesmierne bohatej inšpirácie, ktorá je odzrkadlená temer vo všetkých dielach našich umelcov.
Druhý ročník podujatia sa niesol v duchu jubileí. Rok 2018 je rokom významných jubileí, nielen pre Oravské múzeum, ktoré oslavuje 150. výročie od svojho založenia, ale aj pre náš národ, ktorý si pripomína 100. výročie konca 1.svetovej vojny a zároveň 100. výročie vzniku ČSR.
1.svetová vojna zanechala hlbokú stopu nielen v dejinách, ale aj v pamäti ľudí a dielach mnohých autorov. Druhý ročník podujatia Večer klasikov priblížil prítomným diela Mila Urbana, Margity Figuli a Pavla Országha Hviezdoslava, zamerané na tematiku 1.svetovej vojny. Živý bič a Mladosť zazneli v podaní členov Slovenského komorného divadla v Martine, Tomáša Gregu, Jaroslava Kysela a Zuzany Rohoňovej. Hviezdoslavove Krvavé sonety si mali prítomní možnosť vypočuť v podaní známeho slovenského herca, pedagóga a recitátora Štefana Bučka. Atmosféru večera dotváralo husľové kvarteto zo ZUŠ Ivana Ballu, ktoré pracuje pod vedením pedagogičky Marty Mikšíkovej.
Podujatie finančne podporilo mesto Dolný Kubín z grantového programu Šanca pre všetkých, ktoré sa i takýmto spôsobom snaží rozvíjať kultúru v meste a vytvárať v rozpočte prostriedky na financovanie kultúrnych aktivít občianskych združení a neziskových organizácií.
Autor: Daša Korytárová Lofajová